SUCCESSION LIST OF PRINCIPALS

01 Prof. N.R. Ramachandra Iyer 11.06.1948 TO 31.01.1949
02 Prof. P.G. Sahasranama Iyer 04.02.1949 TO 31.12.1949
03 Prof. K. Chinnaswamy Iyer 01.01.1950 TO 31.07.1950
04 Prof. Karamchand Wadia 01.08.1950 TO 25.06.1951
05 Prof. A. Rama Iyer 26.06.1951 TO 20.03.1960
06 Prof. (Dr.) M. Sreenivasan 21.03.1960 TO 12.08.1979
07 Prof. S. Sivaprasad 22.05.1980 TO 02.06.1981
08 Prof. (Dr.) P. Vijayaraghavan 03.08.1981 TO 23.12.1984
09 Prof. E.C. Vasanthakumari 15.04.1985 TO 22.02.1986
10 Prof. P. Chandrasenan 14.12.1987 TO 31.03.1989
11 Prof. R. Sukumari 30.05.1989 TO 31.03.1991
12 Prof. N. Ravindranathan 01.04.1991 TO 31.03.1992
13 Prof. N. Sumam 02.07.1992 TO 31.03.1993
14 Prof. L. Suresh Babu 31.03.1993 TO 04.09.1995
15 Prof. A. Rama Bai 04.09.1995 TO 15.09.1995
16 Prof. L. Suresh Babu 25.01.1996 TO 31.03.1997
17 Prof. V.K. Vijayan 22.09.1997 TO 02.02.2000
18 Prof. K. Sasikumar 16.02.2000 TO 29.03.2001
19 Prof. N.A. Das 30.03.2001 TO 31.03.2001
20 Prof. K. Sasikumar 31.03.2001 TO 31.03.2003
21 Prof. A.G. Jayasree 31.03.2003 TO 31.03.2004
22 Dr. R. Jayaprakash 01.04.2004 TO 31.03.2005
23 Dr. S.V. Sudheer 17.10.2005 TO 22.12.2007
24 Prof. K.P. Mohanan 20.05.2008 TO 31.03.2009
25 Prof. V.S. Lee 12.05.2009 TO 17.12.2010
26 Dr. M. Viswanathan 18.12.2010 TO 31.03.2011
27 Dr. C. Mohan Sreekumar 31.05.2011 TO 31.05.2012
28 Prof. V.S. Lee 21.06.2012 TO 31.03.2013
29 Dr. A. Sushama Devi 09.05.2013 TO 31.03.2014
30 Dr. K.B. Manoj 03.06.2014 TO 07.06.2017
31 Dr. K. Anirudhan 08.06.2017 TO 28.05.2018
32 Dr. C. Anitha Sankar 29.05.2018 TO 31.03.2019
33 Dr. R. Sunilkumar 01.04.2019 TO